PLANOWANIE METODYCZNE
Planowanie metodyczne wytycza przebieg zajęć, lekcji. Plan metodyczny jakim jest konspekt czy scenariusz lekcji przetwarza treść kształcenia w sytuacje dydaktyczne, które skłaniają uczniów do wykonywania przewidzianych czynności. Sytuacje te mają na celu dostarczenie uczniom odpowiednich doznań poznawczych. Kolejność planowania metodycznego:
- czynności uczniów ustalone w planie wynikowym lub prowadzące do nich
- wyposażenie- środki dydaktyczne niezbędne do uczenia się tych czynności
- czynności nauczyciela- mają na celu zapewnić skuteczność uczenia się tych czynności
- czas planowany na daną sytuację dydaktyczną wstępnie uznany za wystarczający do uzyskania planowanego wyniku
W dobrym planie metodycznym można zwykle wyróżnić trzy części:
- część wstępna- uzgodnienie celów lekcji, podniesienie motywacji do uczenia się, organizacja zajęć, nawiązanie do wcześniejszej wiedzy
- część główna- obserwacje, wypowiedzi uczniów, słuchanie, czytanie, pisanie, ćwiczenia, prace praktyczne
- część końcowa- podsumowanie, wnioski, oceny, plany na przyszłość
Przykładowy konspekt lekcji matematyki w klasie pierwszej liceum ogólnokształcącego:
TEMAT LEKCJI: Zastosowanie równań kwadratowych do rozwiązywania zadań tekstowych
HASŁO PROGRAMOWE: Wielomiany i funkcji wymierne
CELE OGÓLNE
Rozwijanie umiejętności dotyczących:
· logicznego argumentowania, analizowania, planowania, oraz wnioskowania,
· kształtowania aktywnej postawy wobec potrzeby rozwiązywania problemów,
· matematyzowania różnych sytuacji życiowych,
· praktycznego wykorzystania narzędzi matematycznych,
CELE OPERACYJNE
Wiadomości.
A. Zapamiętanie wiadomości :
· równanie kwadratowe,
· pierwiastki równania kwadratowego,
· wzór na wyróżnik równania kwadratowego,
· wzory na pierwiastki w zależności od znaku wyróżnika,
B. Zrozumienie wiadomości:
· określa dziedzinę równania,
· zapisuje treści zadań za pomocą wyrażeń (równań),
Umiejętności.
C. Stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych:
· sprawnie rozwiązuje proste równania kwadratowe,
· poprawnie wykonuje rachunki,
· sprawdza otrzymane wyniki,
D. Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych:
· przekształca wzory w zależności od potrzeb,
· wyjaśniania przyjęte metody obliczeniowe,
· dokonuje porównania i wyboru w oparciu o wcześniejsze obliczenia.
METODY NAUCZANIA-UCZENIA SIĘ:
· Ćwiczeniowa-sprawność rachunkowa,
· Problemowa-rozwiązywanie zadań tekstowych,
· Praktyczna-ćwiczenia na zastosowanie teorii.
FORMY PRACY: indywidualna, grupowa, zespołowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: kalkulatory, kartki z zadaniami, podręcznik uczniowski.
ZASADY NAUCZANIA:
· świadomego i aktywnego udziału uczniów w procesie lekcyjnym,
· trwałości wiedzy,
· celowości i indywidualizacji.
PRZEBIEG LEKCJI
- Czynności organizacyjne
- Sprawdzenie pracy domowej
- wyjaśnienie zgłoszonych problemów,
- uczniowie samodzielne rozwiązują otrzymane równania.
- Lekcja właściwa.
- podanie tematu i celu lekcji,
- podanie zadania wprowadzającego dla całej klasy – wspólne rozwiązywanie,
- rozdanie zadań tekstowych do rozwiązania w grupach,
- prezentowanie wybranych rozwiązań na tablicy,
- dyskusja nad poprawnością rozwiązań.
- Zadanie pracy domowej.
- Podsumowanie lekcji i ocena pracy uczniów.
Konspekt przygotował
Ryszard Daczyszyn
KONSPEKTY LEKCJI W FORMACIE PDF
- Zastosowanie równań kwadratowych do rozwiązywania zadań tekstowych.
- Powtórzenie wiadomości o ciągach liczbowych.
- Ćwiczenia w rozwiązywaniu równań kwadratowych za pomocą wzorów.